Kaera-Jaani Võistutants 2013 toimus Lääniste Linnamäel. Kokku on Võnnus toimunud 15 Kaera-Jaani - 2010 oli ainult teatetants.
Võnnu Kaera-Jaani Võistutantsimine oli üks Tartumaa pärandkultuuriaastasse "Pärijata pole pärandit" kuuluv Tartumaa üritus, mille pealkirjaks kuulutasime "Tantsijata pole tantsu!"
2013 aasta Kaera-Jaani tantsujuht oli Maimu Janisk
- Võnnu Kaera-Jaani Võistutantsimise 2012 võidurühma LINDA juhendaja
- Helju Mikkeli rahvatantsupreemia 2013
- Eesti Kultuurkapitali kultuuripreemia 2013
Võnnu Kaera-Jaani Tantsujuhi valimise traditsioon pärineb aastast 2010, kui alustati korraldust uue meeskonnaga. 2010 aasta Kaera-Jaani pihlaka on istutanud Võnnu Kultuurimaja juurde Kalev Järvela. 2011 aastal Maie Orav ja 2012 aastal Andre Laine, kelle juhendatud tantsurühm Ihhophite võitsis 2012 aasta võistutantsimise. 2013 aasta K-J pihlaka õnnistas Maimu Janisk ja see saab samuti koha kultuurimaja kõrval K-J tantsujuhtide pihlakate alleel.
2013 aastal ootasime igalt rühmalt 3 tantsu. Eelkõige oli sel aastal rõhk omaloomingul. Kaerajaani tants pidi olema tantsujuhi või rühma enda omaloominguline seade. Lootsime ka näha teist tantsu omaloomingut, mis oleks olnud seatud mõnele kaunile uuemale muusikaloole. Paljud rühmad seda rõõmu meile ka tegid.
1) kaerajaan, mis peab olema tantsujuhi/juhendaja või rühmaliikme enda omalooming
2) vabalt valitud muusikaloole seatud tants
3) rühma üks parimaid tantse, vaba autorivalik
Võnnu Kaera-Jaani Võistutantsimisel võisteldi kolmes kategoorias
- memmederühmad (Kohal oli kolm memmederühma - Rannu Liisu, Võnnu Wenden ja tiitlikaitsjad - Linda Tartust, kes küll pidi Rusika /Kaera-Jaani rändauhind juba 14 aastat/ üle andma. Kuid Linda tunnistati žürii poolt ikkagi parimaks memmederühmaks.)
- naisrühmad (Kõige rohkem esindatud tantsurühmade kategooria, kokku oli võistutules 5 tantsurühma - Ahjalt Roosi; Võnnu Kaera-Marid; Iisaku Tantsutikker, Kambja Vikertiimer ja Tartust Naita. žürii pidas parimaks naisrühmaks Naitat.)
- segarühmad (žürii tegi loomingulise käigu ja liitis noorte segarühmadega kokku ka väikeste segarühma ehk Abja Gümnaasiumi lasterühma. Lisaks olid võistutules tartu segarühm LEA ja Tallinna Ülikooli Koreograafia os. segarühm. Võitsid Abja Gümnaasiumi väiksed tantsijad!)
2013 hinnati žürii poolt eelkõige TANTSUSEADET:
1) eakohalisust rühmale
2) rühma võimetele sobivat ehk jõukohasust
3) et tantsitud oleks võimalikult hästi - rütmis ja muusikale sobivalt
4) et tantsuseade põhineks K.Toropi rahvatantsu oskussõnastikus välja toodud põhisammudel
Kuulutati välja üldvõitja. Võidurühm pälvis 400€ suuruse Kaera-Jaani võidupreemia ehk Kaera-Jaani Märsi, mille pani välja ja maksab Võnnu Vallavalitsus. 400€ sai aastal 2013 endale žürii otsusega Tartu noorte segarühm LEA!
Võnnu Kaera-Jaani 2013 žürii taust ja pädevus:
Erika Põlendik (ERRS)
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, asutuse direktorRahvatantsu- ja Rahvamuusikajuhtide Harjumaa Ühendus, juhatuse liigeLoo Kultuurikeskus, ringi/kollektiivi juhtPelgulinna Rahvamaja, ringi/kollektiivi juhtLoo Kultuurikeskuse naisrühm Loolill, juhendajaPelgulinna Rahvamaja naisrühm, juhendajaPelgulinna Rahvamaja segarühm Kelmiküla, juhendajaPelgulinna Rahvamaja segarühm Tontar, juhendaja
Tarmo Lillo (Tartumaa Rahvatantsujuhtide Liit)
Tartumaa Rahvatantsujuhtide Liit, juhatuse esimeesRahvatantsuselts Upsijad, juhendajaSegarühm Upsijad, juhendaja
Astrid Hallik (Rahvakultuuri Keskus; Laulu- ja Tantsupeo SA Tartu maakonna kuraator)
Lisaks toimus:
-kella 9 alates laiutas Läänistes suur LAADAMELU. Müügis olid nii taimed, värsked maasikad, puutöö, käsitöö igas vormis, riideid, puufrees ja muud tööriistad, vanakraam...
- kella 10-13 tegutses laadaplatsil ka noorte korraldatud VABALAVA. Meile tulid külla Melliste noortejuhi juhitud hevi-nali-bänd "Õrnad õied", ks esitasid sukk peas muusikalaadset esitust; laulsid ja tantsisid Ahja tüdrukud ning mängis Ahja juurtega, kuid Võnnus õppiv noormees, klassikalist muusikat klassikalisel akkordionil! Vahepalad tulid Toomas Ojasaarelt ja sõpradelt lõõtsalt. Noortelava korraldas Margit Pilden ja helindas Jaanus Erlich - noored vabatahtlikud Võnnu KKst ja ka tehnika andis noortelavale Võnnu Keskkool. Täname!
- kella 10-16 olid avatud erinevad õpikojad:
*KÄSITÖÖKODA - Lääniste KS perenaine Kertu õpetas paberkorvi tegemist, käepaelu, jm meisterdamist. Vahepeal - 13-15 - võttis käsitöökoja üle Inga Talvis (Jaago Käsitöötalust), kes õpetas kaunite prosside tegemist.
*LASTE MEISTRITUBA - Pilvi, Moonika ja abilised õpetasid terve päeva jooksul lastele käepaelade tegemist; korraldasid joonistusvõistluse ning Katry maalis kõik soovijad tiigriteks, jänkudeks või kelleks iganes soovisid!
*PAGARIKODA - Eve Veski, Põlva Talupoe omanik, vorpis suuri kohevaid suhkruseid kaneelisaiakesi kohapeal küpsetada! Pagarikoda müüs veel erinevaid küpsetisi ja tegi meile suured Kaera-Jaan peale kirjutatud leivad. Tema juures sai õppida ka ning küsida nõuandeid.
*PUUTÖÖKODA - Lootvinast tuli meile jälle külla Tõnu Lumi, kel olid kaasas puutööriistad. Tema juhendamisel sai valmistada erinevaid pillikesi ja proovida samuti neid, mis tal kaasa olid võetud.
*MÄNGUMAA - Lastel oli ka võimalus mängumaal tegutseda. Arendati laste koordinatsiooni, koostöövõimet ja üksteisega arvestamist. Kasvatati lastel kannatust ning oskusi oodata. Seda kõike õppisid nad kolmel suurel batuudil.
*SEPAKODA - Võnnu Kaera-Jaanil on osaliseks ka alati sepp. Sest Jaan matson alias Kara-Jaan oli legendi järgi just sellelt erialalt mees. Sepakoja korraldas meile Siima Otsa (juba neljandat aastat mängib ta Jaani). Poisid said rauda taguda ja endale naela meisterdada. Võis vaadata ja imetleda ning ka osta endale väiksemat sepatööd.
*PAADIKODA - All paadisilla juures, Ahja jõel, sõitis Vana paat OÜ oma puupaatidega. Sai proovida aerutamist. Räägiti, kuidas neid paate tehakse. Peeti loeng paadisõidu turvalisusest ning neid paate saab vaatamas käija terve suve jooksul Issaku järvel.
*TANTSUKODA - Võnnu Kaera-Jaan on ikkagi tantsusündmus. Sel põhjusel palume alati kedagi ka juhendama ning tantsima. Kas on seda teinud aasta tantsujuht (Maie Orav tegi oma tantsukoja; Andre Laine tegi kaerajaani õpiringi) või nagu sel aastal - žürii liige. Erika Põlendik juhendas ja õpetas vanu seltskonnatantse. Peale võistutantsu kontserti oli tunnike aega, mil tantsijad ja soovijad said tantsupõrandal minjooni, aleksandri valssi või kolme paari keerutada. Saatis Toomas Ojasaar lõõtsal.
Võnnu alevist-Läänistesse sõitis Kaera-Jaani eribuss, mis tõi kõik soovijad tasuta Läänistesse ning viis tagasi. Täname Mäksa Travel OÜ (Aivar Jõgarit!)
Kaera-Jaani Päeval oli tegemist kõigile. Täname kõiki, kes sel ilusal suvepäeval leidsid tee Lääniste linnamäele! See on vaimustavalt ilus koht Kaera-Jaani suursündmuse korraldamiseks - nii andsid tagasisidet nii tantsijad kui ka külastajad.
Siin on varakevadisi pilte Lääniste linnamäelt:
![]() |
Lääniste linnamäe purre ja paadisild |
![]() |
Lava |
![]() |
vaade: kaks paviljoni, lava ja istekohad NB Riideid saavad tantsijad vahetada vana koolimaja ruumides |